BIO

Urodzony 8 listopada 1907 w Szaflarach pod Nowym Targiem; syn Ludwika Suskiego, piekarza, i Marianny z domu Haschir, z pochodzenia Węgierki. W 1926 ukończył Gimnazjum im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. W 1927/28 oraz w 1930-35 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, utrzymując się głównie z korepetycji oraz ze współpracy z krakowskim radiem, dla którego pisał gawędy w gwarze góralskiej. Był działaczem organizacji Polska Akademicka Młodzież Ludowa oraz Akademickiego Związku Podhalan; organizował w Szaflarach przedstawienia amatorskie. Debiutował w 1928 w „Gazecie Podhalańskiej” wierszem pt. Zbójnicki (nr 15), a jako prozaik opowiadaniem pt. Warmuz (nr 31, 36); z pismem tym współpracował do 1935. Wiersze, artykuły i recenzje publikował też m.in. w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” (1931-34) i „Marchołcie” (1935-36). W 1930 odbywał służbę wojskową w Szkole Podchorążych w Berezie Kartuskiej. Od 1934 pracował jako wychowawca i wykładowca historii na Uniwersytecie Ludowym w Michałówce pod Radziwiłłowem, a od wiosny 1938 jako kierownik Uniwersytetu Ludowego w Różynie pod Krzemieńcem. Uczestniczył aktywnie w pracach Wołyńskiego Związku Młodzieży Wiejskiej. Po wybuchu II wojny światowej i włączeniu tych ziem do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w maju 1940 podczas próby powrotu w rodzinne strony został aresztowany przez Niemców i wywieziony jako robotnik przymusowy w Sudety. Podejmował próby ucieczki; latem 1940 zdołał dotrzeć przez Pragę do Suchej na Podhalu. Tu został aresztowany i uwięziony w Cieszynie. Na skutek starań rodziny i Urzędu Gminy w Szaflarach uzyskał zwolnienie w maju 1941. Po powrocie do Szaflar rozpoczął działalność konspiracyjną w szeregach tajnej organizacji Konfederacja Tatrzańska i wkrótce został jej naczelnikiem. Redagował czasopisma konspiracyjne „Na placówce” (tu zamieszczał artykuły i wiersze podpisywane St. Brus) i „Wiadomości Polskie”, a także pismo w języku niemieckim „Die Freie Deutsche”. Aresztowany w styczniu 1942, był więziony początkowo w Tarnowie, a od kwietnia 1942 w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie zmarł 26 maja 1942.

Twórczość

1. Tajemnicze V. [Odezwa]. Powst. 1941. Druk konspiracyjny.

Inf. J. Szczawiej we wstępie do poz. 2 s. 28.

2. Utwory zebrane. Poezje, opowiadania, artykuły. Zebrał, oprac. i wstępem poprzedził J. Szczawiej. Przedmowa: K. Banach. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1966, 296 s.

Zawartość

Zawiera działy: Do gwary mojej [wiersze w gwarze góralskiej, także wcześniej nie publikowane]. – Błękitnym szlakiem [wiersze]. – Śmierzć i inne opowiadania: Śmierzć; Prawda; Jak Wojtek spod lipy Pana Boga sukoł; Warmuz; Bagatelo. – Listy ze wsi [art. powst. przed 1939]. – Miłość ojczyzny [art. powst. po 1939]. – Listy i grypsy [z lat 1940-1942]. – Wspomnienia i wypowiedzi o poecie.

3. Wiersze, gawędy, listy. Wybór. [Szaflary:] Urząd Gminy i Szkoła Podstawowa w Szaflarach [1996], 92 s.

Zawartość

Zawiera art. dot. twórczości A. Suski. (zob. Opracowania) oraz utwory w działach: Mową ojców – gwarą [wiersze w gwarze góralskiej]. – Gawędy: Śmierzć; Prowda; Jak Wojtek spod lipy Pana Boga sukoł; Warmuz; Bagatelo. – Językiem literackim [wiersze]. – Listy ze wsi (fragmenty) [art. powst. przed 1939]. – Listy z więzienia.

Utwory zaginione

Hanka i Jasiek Walczakowie; Zbójnik Milon. [Utwory dramatyczne].
Wg inf. J. Szczawieja we wstępie do poz. 2.

Omówienia i recenzje

Słowniki i bibliografie

Słownik współczesnych pisarzy polskich. T. 2. Warszawa 1964.
Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu ludowego. Makieta. Warszawa 1989.
Literatura polska XX wieku. Przewodnik encyklopedyczny. T. 2. Warszawa 2000 (W. Wnuk).

Ogólne

Artykuły

J. Antoł: Ideał i ofiara; J. Gil: Problematyka utworów Augustyna Suskiego; A. Kudasik: Charakterystyczne cechy gwary Augustyna Suskiego. W: A. Suski: Wiersze, gawędy, listy. Wybór. [Szaflary 1996].
Wspomnienia i wypowiedzi o poecie. W: A. Suski: Utwory zebrane. Warszawa 1966 [tu S. Pigoń: Wspomnienie o Augustynie Suskim; J. Lichowska: Wspomnienia siostry; A. Tournella: Dwa listy nauczycielki; W. Hajnos: Na uniwersytecie; E. Pawłowski: Gwara Augustyna Suskiego; J. Apostoł: Naczelnik Konfederacji Tatrzańskiej; J. Kamiński: Kilka słów o koledze z rodzinnej wsi].
J. Szczawiej: Trzeciej Rzeszy powiedział: nie! W tegoż: Laur i cierń. Warszawa 1977.
A. Kudasik: Dumać” z Szaflar. O życiu i twórczości Augustyna Suskiego. „Podhalanka 1992 nr 1/2.