BIO
Urodzony 27 czerwca 1930 w Lublinie; syn Zygmunta Kukulskiego, profesora pedagogiki i historii wychowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, i Zofii z Jaroszyńskich, nauczycielki. Do 1948 mieszkał w Lublinie, gdzie też po wojnie uczęszczał do Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica. Po zdaniu matury w 1948 studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Równocześnie w 1949-52 pracował w Gabinecie Filologicznym im. G. Korbuta Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Okresowo był zatrudniany jako pracownik naukowy w Dziale Wystaw Komitetu Obchodu 150-lecia Urodzin Adama Mickiewicza przy organizowaniu centralnej wystawy Mickiewicz – Puszkin (od marca do września 1949), w Biurze Obchodów Artystycznych Ministerstwa Kultury i Sztuki przy organizowaniu centralnej wystawy Słowackiego (od stycznia do sierpnia 1950) oraz w Biurze Współpracy z Zagranicą przy opracowywaniu wystawy mickiewiczowskiej dla Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu. Od września 1950 wykonywał prace zlecone dla Instytutu Badań Literackich (IBL), m.in. w 1951 opracował szkic bibliograficzno-literacki Heine w Polsce. W 1953 ożenił się z Marią Frelek, polonistką. W tymże roku po uzyskaniu magisterium otrzymał aspiranturę naukową w IBL, a po jej zakończeniu w 1956, etat starszego asystenta w Dziale Literatury Ludowej. W 1961 doktoryzował się w IBL na podstawie rozprawy Prolegomena filologiczne do twórczości Wacława Potockiego (promotor prof. Julian Krzyżanowski), a w następnym roku otrzymał stanowisko adiunkta. W 1963/64 przebywał w Anglii jako lektor języka polskiego na uniwersytecie w Nottingham. Po powrocie kontynuował pracę w IBL i równocześnie wykładał literaturę staropolską na UW (1965/66). Od października 1967 przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie objął funkcję lektora, a następnie starszego wykładowcy na uniwersytecie w Glasgow. Powołany został również na stanowisko external examiner w School of Slavonic and East European Studies University of London. Współpracował z wydawanym w Londynie rocznikiem „The Year's Work in Modern Language Studies” (1971 vol. 33-1975 vol. 37), opracowując dział Literature. W W 1977 otrzymawszy na uniwersytecie w Glasgow urlop naukowy, udał się do Warszawy w celu kontynuowania prac badawczych i edytorskich. Przygotowywał wydanie dzieł Jana Żabczyca: Etyka dworskie i Polityka dworskie oraz komparatystyczną edycję siedemnastowiecznej poezji polskiej i niepolskiej, ukazującej wzajemne oddziaływania literatur europejskich. Zmarł nagle 2 lutego 1982 w Warszawie.
Twórczość
1. Katalog wystawy jubileuszowej. Aleksander Puszkin. 1799-1949. Materiały do katalogu przygotował i oprac. L. Kukulski. Przedmowa: M. Toporowski. [B.m.:] Wydawnictwo Ludowe 1949, 53 s. Ogólnopolski Komitet Uczczenia 150-tej Rocznicy Urodzin Aleksandra Puszkina.
2. Dzieła Sienkiewicza w przekładach. Bibliografia. Oprac. J. Krzyżanowski i L. Kukulski. (H. Sienkiewicz: Dzieła. Wyd. zbior. T. 59). Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1953, 252 s.
3. Prolegomena filologiczne do twórczości Wacława Potockiego. Wrocław: Wydawnictwo Ossolineum 1962, 143 s. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Zawartość
Artykuły w czasopismach i książkach zbiorowych, m.in.
Przekłady
Zawartość
Prace edytorskie
Przekłady
niemiecki
Zob. też Przekłady poz. ↑, ↑, ↑.
Omówienia i recenzje
• Ankieta dla IBL PAN; inf. rodziny 1995.