BIO

Urodzona 22 listopada 1918 w Warszawie; córka Stefana Kotańca, nauczyciela (zginął w Oświęcimiu), i Wandy z Zienkowskich. Uczęszczała do prywatnego gimnazjum Krystyny Malczewskiej w Warszawie. Po zdaniu matury w 1937, studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim (UW). W 1943 wyszła za mąż za Tadeusza Lechickiego, studenta prawa (zginął w 1944 w powstaniu warszawskim). W czasie okupacji niemieckiej przebywała nadal w Warszawie. Brała udział w działalności konspiracyjnej jako członek Armii Krajowej oraz w powstaniu warszawskim. Po wojnie podjęła pracę w Ministerstwie Żeglugi i Handlu Zagranicznego. Przez dwa lata studiowała psychologię na UW. Od 1948 pracowała w redakcji tygodnika „Szpilki”, kolejno jako korektorka, następnie redaktor techniczny. Debiutowała w 1950 felietonem pt. Dziwna historia, opublikowanym w tygodniku satyryczno-politycznym „Mucha” (nr 10, podpisanym A. Lech). W 1951 została członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 1953 wyszła za mąż za Andrzeja Kuśniewicza, prozaika i poetę. W tym też roku zaczęła pracować w redakcji tygodnika satyrycznego „Szpilki”, na którego łamach zamieszczała liczne felietony, reportaże oraz recenzje (1952-81, podpisane m.in.: A. Lech, Amelia P., Amelia Polankówna, Anna L., Anna Lech; tu m.in. w 1980-81 cykl felietonów Światowe życie). Publikowała również stałe felietony na tematy obyczajowe w miesięczniku „Ty i ja” (1960-69, podpisane też Anna Lech). Współpracowała z działem literackim Polskiego Radia, jako autorka audycji satyrycznych. Od 1963 należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (wystąpiła w styczniu 1982). W 1967 została członkiem Związku Literatów Polskich. Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1955), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1957), Złotą Odznaką Honorową m.st. Warszawy (1966) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979). Zmarła 23 listopada 2002 w Warszawie.

Twórczość

1. Anastazja, czyli Niepokój. [Opowiadania satyryczne]. Warszawa: Czytelnik 1961, 136 s.

Zawartość

Niezapomniany rok 1954!; Hej, do koła!; Młodość zaczyna się po czterdziestce; A jednak dramat; Opowiadanie włoskie; Historia sentymentalna; Hodujmy kwiaty w Wenezueli!; Jadłospis mojej jaźni; Kubuś Puchatek w Warszawie!; Kamyczkiem wspomnień; Człowiek – istota słaba; Bez szans; Krajobraz serdeczny; Wszystko dla dziecka; Żona – matka; Koniec i początek; Intymność; Życie i salon; Kochana Amelia!; Agata, czyli Pochwała przyjaźni; Dlaczego nie pojechałam do Rzymu?; Twarz pilnie poszukiwana; Astronautka; Ostatnie chwile admirała; Anastazja, czyli Niepokój; O potrzebie wzlotów; Jak to w życiu; Znowu u Agaty; Pomyślmy o bliźnich; Uśmiech w wannie; Z rozterek codziennych; Rozmyślania o przyjaźni; Piekło wrażliwości; Krajobraz mijany; O porywach uczuć; Kto chce – niech wierzy; Kwadratura naszych twarzy; Płeć i charakter; Jedzmy z umiarem!

2. Przyjaźń w godzinie szczytu. [Opowiadania satyryczne]. Warszawa: Czytelnik 1965, 132 s.

Zawartość

Jak być kochanym; Nowouprzejmość; Z notatnika mizantropa; Cztery euforie; Twórca nie jest sam; Wspomnienie z podróży; Na manowcach sztuki; Ach, jak oni się kochają; Z kompleksologi; Traktat antytowarzyski; Życie rodzinne; Szczęście w pigułce; Kot może zostać; Biszkopt; Przyjaźń w godzinie szczytu; Opowiadanie uczynnej; Monolog szczęśliwej; Gwiazdka z nieba; Kobieta pryncypialna; Robertek; Opowiadanie kolekcjonera; Demon sąsiedzki; Salon czy rudera; Teoria względności; Nacio; Dobry uczynek; Niewdzięczne rozważania; Rozmyślania pod psem; Wykład Doroty o przyjaciółkach; Pięć rozmów z Dorotą: Twarz pod maską; Najmilsze – nie wiadomo co; W komisie na półce; Wiosenne alternatywy; Skok w młodość; Dodatek naukowy: Jak utopić robaka; Żyć czy palić; Żeńska strona medalu.

3. Pogodne irytacje. [Humoreski]. Warszawa: Czytelnik 1972, 128 s.

Części: Nasze codzienne smutki; Coś z życia; Między nami, kobietami.

Omówienia i recenzje

Ankieta dla IBL PAN 1996.

Anastazja, czyli Niepokój

H. Kirchner: Kobiece zwierciadło. Nowa Kultura 1961 nr 42.

Przyjaźń w godzinie szczytu

J. Siewierski: Dwie książki satyryczne. Nowe Książki 1966 nr 9.

Pogodne irytacje

W. Brudziński. „Szpilki1972 nr 11.